Pink Dust blog

5 egyszerű alapszabály a biztonságos laptop használathoz | Légy a hackerek rémálma!

Hihetetlen, de nincs az interneten egyetlen olyan cikk sem, ami nyújtana egy érthető, hasznos, de leginkább konkrét tanácsokkal ellátott összefoglalót arról, hogy mit ne és mit igenis tegyünk számítógépünkkel. Íme a legfontosabb tanácsok, ha ezeket megfogadod, az adataid, a géped és te is biztonságban lesztek.

nature-laptop-outside-macbook

1.
Ágyban-öledben használva mindig egy könyvön (ez a legkézenfekvőbb, de lehet kapni kifejezetten erre a célra szolgáló laptop tartót) legyen a gép, enélkül akár égési sérüléseket is szerezhetsz. Továbbá a gépet is véded így a felmelegedésétől, amit hosszú távon meg fog hálálni (később megy tönkre 🙂 ).

2.
Tanítsd meg a párodnak a “pornó mód”-ként is emlegetett funkciót, és használd te is => CTRL + SHIFT + N a Chrome böngészőben. A közhiedelemmel ellentétben ezt nem azért tesszük, hogy párunk végre eltüntesse a netes garázdálkodásának nyomait, és ne felejtse az előzményekben azt, hogy nála hány árnyalatból áll az a bizonyos szürke. Ezt a billentyűkombinációt azért nyomjuk le a Google Chrome megnyitása után, hogy semmilyen adatunk ne maradjon a neten, amibe kártevők kifejezetten szeretnek belekapaszkodni. Több szakmabelit ismerek, akik csak így használják a böngészőt (én is így teszek).

Amennyiben van olyan őszinte viszonyod a pároddal, kérd meg, hogy az “Epic Privacy Browser”-t telepítse fel, és azt használja magányos estéin. Hálásak lesztek mind a ketten a virtuális hálószobába be nem kúszó számítógépes vírusok kapcsán… Ugyanis sajnos ezekről a weboldalakról rengeteg kártevő érkezik a számítógépünkre.

3.
Soha, de tényleg soha ne add meg az adataidat (gondolok itt bankkártya-számra) olyan oldalon amit nem ismersz / nem ismert. Érdemes például megbízhatónak megjelölt webshop-ból vásárolni, vagy akár megkérdezni pár ismerősünket, nekik mely oldalak vagy például ebay eladók váltak be.
Ha tényleg olyan fontos megvenni a “Kavalli-szuperakciós-MárCsakEgyMaradt-EgészKínában-1 USD- Free Shipping” bikinit az ismeretlen eladótól, akkor tedd meg, hogy kiveszed a többi pénzt a számládról. Persze ez kényelmetlenséggel járhat, de ha nem vagy meggyőződve az eladó megbízhatóságáról, akkor érdemes ilyen trükkhöz folyamodni.

censorship-610101_1280

4.
Ne törd meg a kábelt! Ha szeretnéd sokáig használni a laptopod töltőjét, akkor mindig vigyázz rá, hogy ne törd meg se a kábel résznél, se a csatlakozójánál. Így elkerülheted, hogy túl hamar kelljen drága pénzért új töltőt venned. Így nem dobsz ki az ablakon 5-15.000 forintot.

5.
Védd a jelszavaidat! Kézenfekvő egyszerűen elérhető helyen tárolni jelszavainkat (Gmail, Facebook, mobiltelefon, honlap ami ilyen szolgáltatást kínál stb.). Felejtsd el, sajnos itt két út marad. Az egyik a jól bevált papír–toll módszer, ami mégiscsak offline. A másik, hogy ugyanazt a jelszót használod mindenhol. Legenda az, hogy különböző jelszavak használata jobban megvéd minket, hiszen itt megint a megszerzés módjáról van szó. Ha egy program/hacker megszerzi a jelszavadat, ugyanúgy meg fogja szerezni a többit is. Ha kitalálsz egy jelszót, ami tartalmaz nagybetűt, minimum 8 karakterből áll, van benne szám és írásjel (?!), akkor gyakorlatilag minden honlap regisztrálási felületének megfelelsz. Érdemes olyan jelszót kitalálni, aminek jelentéséhez semmi közünk nincs, pl: “Gubancgatlo1?“ (ez egy horgászatban használt szakszó – gubancgátló).

Ha legalább ennyi eszedbe jut minden nap, amikor öledbe veszed a masinát, akkor máris az emberek azon 0,000000001%-ba tartozol (nem viccelek, tényleg ilyen szűk ez a klub), akik biztonságosan használják számítógépüket. Továbbá érdemes tudni, hogyha ezt az 5 szabályt elmondod egy kocka pasinak, akkor ott helyben meg fogja kérni a kezedet. 😉

Összefoglalva egy jóbarátom tanácsával köszönnék el:
“Két autóból mindig a könnyebbet fújják meg.” – azaz a kártevők mindig a könnyű prédára hajtanak.
Itt is igaz az, hogy minek fáradjak a Facebook szerverparkjának feltörésével, ha úgyis belépsz, és önként szolgáltatsz adatot? A szoftverem pedig ott figyel a háttérben, és küldi nekem a leütéseidet…gondolja a hacker.
CTRL + SHIFT + N…MOST!

Hasznosnak találtad ezt a bejegyzést? Ha igen, kérlek, nyomj egy lájkot vagy megosztást, innen fogjuk tudni, hogy érdemes ilyen témát is hozni a blogra. A vendégposztért köszönet a kedvesemnek, aki IT projekt menedzser, szóval megbízhatsz benne! 🙂

Olvass tovább a témában:
Laptop tartók
Égési sérülés laptop miatt
Égési sérülés laptop miatt II.
Online vásárlás kisokos

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Princzkel Istvan says:

    Hihi Pink Dust. Ez fekete humor a javából!

  2. Pink Dust says:

    Köszönjük szépen kedves István. Bármikor szívesen törlöm minden adatodat! 😀

  3. Princzkel Istvan says:

    Na végre egy nagyon jó,hasznos cikk,mindenkinek ajánlom aki havi rendszerességgel kénytelen formatálni a gépét és az még akkor se jó.


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!